HFC 227ea / FM200 Gazlı Söndürme Sistemi

On 27 Ekim 2013

 Gazlı Söndürme Sistemi / Genel Tanım

FM200HALON 1301 gazının kullanımının yasaklanması sonrasında piyasaya sürülen ve en yaygın kullanımı olan HALON alternatifi bir gazdır. Kimyasal ismi Heptafluoropropane olan FM 200 Gazı yangını  kimyasal reaksiyonları kırma ve isi enerjisini absorbe etme özelliği ile yangınları söndürmektedir.

Aşağıdaki durumlardan en az biri varsa, FM200 gazlı söndürme sistemleri tavsiye edilir;

  • Korunacak alanda bulunan malzemenin değeri ya da is devamlılığı açısından önemi, saniyeler içinde harekete geçecek bir yangın sistemi gerektiriyorsa.
  • SPRİNKLER sistemi, korunacak alanda bulunan malzemeye zarar verecekse.
  • Korunacak alanda insan bulunmaktaysa.
  • Yangın sonrası, söndürmeden dolayı materyallere zarar gelmesi istenmiyorsa.
  • Kolay tasarım ve kuruluma ihtiyaç varsa.

FM200 Gazlı Sistem Özellikleri

Renksizdir, kokusuzdur ve yalıtkan bir söndürme ajanıdır. Ozon yok etme katsayısı sıfırdır, Atmosferik ömrü 31-42 yıldır. Fiziksel olarak söndürme yapar. Gaz boşalması sonrası artık bırakmaz, temizliğe ihtiyaç yoktur, Gaz atmosfere yayılır. İnsan bulunan mekanlarda güvenle kullanılabilir. En yaygın kullanılan HALON 1301 alternatifidir. Ekonomiktir, az yer kaplar, boşalma süresi 10 saniyedir.

FM-200 Gazlı Söndürme Sistemi

FM-200 Gazlı Söndürme Sistemi Örnek Tasarım

FM200 Gazlı Sistem Bileşenleri

FM 200 kimyasal ajanı ile başlıca dört bilesen ve bu bileşenlerin aksesuarlarından oluşmaktadır.

1. FM200 Bileşenleri: FM200  gazinin depolandığı silindir, silindir koruyucusu ve FM200 tahliye nozulünden oluşur.

2. Kontrol Paneli: Sistemin beynidir, algılama sistemini ve ekipmanlarını görüntülemek, izlemek ve sistemi aktive etmek için kullanılır.

3. Algılama ve Uyarı Elemanları: Sistemdeki algılama dedektörleri ve aksesuarları, sesli ve görsel uyarı veren sirenler, sistemin göz ve kulak işlevini yerine getiren dış ekipmanlarıdır.

4. Tamamlayıcı Ekipmanlar: Uyarı levhaları, hortumlar, bağlantı fittingleri, basınç manometreleri veya solenoid valf ve silindir valfini çalıştırmak için gerekli aktörden oluşmaktadır.

Sistem Dizaynı ve Çalışma Sekli

FM200,  gazi ile korunacak hacim için NFPA 12 ve ISO 14520 standartlarında ve kurallarına göre gereken gaz miktarı hesaplanır, gaz miktarına uygun FM 200 tüpü seçilir, Çapraz Zonlu yangın algılama sitemi ile teçhiz edilen odada gereken noktalara FM200 boşaltma nozullari yerleştirilir.

Duman dedektörlerinin aktive olması ile birlikte panelden FM200 sistemi solenoid vanasına kontak vererek akım gönderilir tüm FM200 gazi en fazla 10 saniye içinde korunan hacme boşaltılır. Sistemin çalışması otomatik veya manuel olarak yapılabilir.

Kullanıldığı Yerler:

Bilgisayar, Sunucu (Server) odaları.

Telefon ve telekomünikasyon odaları.

Trafo, jeneratör ve güç dağıtım odaları.

Elektrik dağıtım odaları / merkezleri,

Değerli malzeme depoları.

Laboratuvarlar.

Banka kasaları, Arşivler, Kütüphaneler.

Müzeler ve sanat galerileri

Türbin kabinleri v.b.  yerlerde FM200 gazı güvenle kullanılabilir.

Bir Cevap Yazın